You are currently viewing Badanie tomografii siatkówki SOCT

Badanie tomografii siatkówki SOCT

Co to jest SOCT?

Rozwinięcie tego skrótu to Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia. Jest to badanie, które obrazuje siatkówkę oka za pomocą spójnej wiązki świetlnej.

Czym więc jest siatkówka?

Ma ją każdy z nas. Znajduje się na tylnej powierzchni gałki ocznej. Jej zadaniem jest odbieranie bodźców wzrokowych za pomocą pręcików, czopków, komórek dwubiegunowych i wielobiegunowych. Zebrane bodźce są przekazywane za pomocą komórek nerwowych i przez nerw wzrokowy do mózgu. Wiele nieprawidłowości siatkówki może powstawać bezobjawowo, dlatego tak ważne jest aby co najmniej raz w roku zrobić sobie prezent w postaci badań kontrolnych. I właśnie dzięki takim badaniom jak SOCT można szybko wykryć choroby. Lekarz specjalista precyzyjnie określi  czy postępują jakiekolwiek zmiany stanu naszych oczu.

W naszym gabinecie urządzenie do SOCT rozpoznaje aż 8 warstw siatkówki. Wysoka gęstość skanowania trójwymiarowego zapewnia dokładność śledzenia zmian. Badanie można wykonywać wielokrotnie w każdym wieku. Ciąża czy karmienie piersią nie jest przeciwskazaniem do badania, jest ono całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Dzięki badaniu SOCT można wykryć szereg nieprawidłowości błony siatkówkowej, przetarć, zwyrodnień, odwarstwiania. Analiza morfologii tarczy nerwu wzrokowego, włókien nerwowych i komórek zwojowych, a także pomiar kąta przesączania pozwala na szybkie reagowanie i wdrażanie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz